Co to dokładnie jest Success Fee?

Wyobraź sobie, że decydujesz się daną usługę, ale płacisz za nią dopiero wtedy, gdy faktycznie u ciebie zadziała. Brzmi dobrze, aż za dobrze, prawda? A właśnie czymś takim jest model Success Fee, w którym płacisz agencji rekrutacyjnej tylko wtedy, gdy uda im się znaleźć i zatrudnić idealnego kandydata dla ciebie.

Zależność pomiędzy płatnością a rezultatem końcowym powinna stanowić główny czynnik motywujący agencję do kompleksowego zaangażowania się w skuteczne zamknięcie każdej z rekrutacji.

Jak praktyka pokazuje, z jakością bywa różnie i wiele zależy od standardów oraz sposobu działania samej agencji. Mimo to, model success fee można zdecydowanie uznać za ten najbezpieczniejszy z perspektywy klienta.

Oprócz małego ryzyka finansowego, model Success Fee otwiera również drzwi do szybkiego dostępu do potencjalnych kandydatów z wewnętrznej bazy agencji oraz bogatej sieci kontaktów agencji wypracowanej przez lata.

Jak to działa w praktyce?

Agencja rekrutacyjna w pełni angażuje się w proces poszukiwania, selekcji i przedstawiania kandydatów, którzy najlepiej odpowiadają wymaganiom danej roli. Działania te są intensywne i skupione na celu, ponieważ ostateczne wynagrodzenie agencji zależy od zakończenia procesu zatrudnienia. A tak to wygląda krok po kroku:

  1. Rozpoczęcie współpracy: Firma zleca agencji rekrutacyjnej poszukiwanie kandydata na określone stanowisko.
  2. Sourcing: Agencja rozpoczyna poszukiwania (w Team Up korzystamy w tym kroku z teamsourcingu, czyli autorskiej metody pracy zespołowej opartej o Scrum). Dzięki metodzie, w której zespoły projektowe pracują w tygodniowych sprintach, strategia sourcingowa jest dokładnie dopasowana do projektu.
  3. Selekcja kandydatów: Z puli znalezionych kandydatów, klient wybiera tych, którzy najlepiej pasują do jego potrzeb i włącza ich w dalszy proces selekcji.
  4. Zatrudnienie: Gdy wybrany kandydat rozpoczyna pracę, agencja wystawia fakturę za swoje usługi, często oferując również gwarancję na zatrudnienie.

Opis usługi Success Fee; jak działa Success Fee

Jakie są korzyści dla klientów?

Przede wszystkim minimalizujesz ryzyko. Nie musisz płacić z góry – ten model nie wymaga opłat wstępnych ani stałych, a płatność następuje jedynie po pomyślnym zakończeniu procesu rekrutacyjnego. Po drugie, zyskujesz szybki dostęp do szerokiej bazy danych kandydatów, zbudowanej przez lata oraz do rozległych sieci kontaktów. Dodatkowo, ten model często zawiera dodatki takie jak raporty branżowe czy doradztwo, co zwiększa wartość współpracy.

Czy Success Fee to dobre rozwiązanie dla mnie?

Success Fee jest szczególnie korzystne dla firm stojących przed wyzwaniem znalezienia specjalistów w krótkim czasie lub dla tych, które zmagają się z trudnymi do zamknięcia wakatami. Jest to rozwiązanie idealne zarówno dla dużych organizacji z rozbudowanymi działami HR, jak i dla mniejszych firm, które szukają elastycznych i skutecznych metod rekrutacji. Niezależnie od tego czy Twoja firma jest duża, albo czy wręcz przeciwnie – masz mały, dobrze zorganizowany zespół, to w sytuacji, gdy potrzebujesz szybkiego dostępu do wysokiej jakości kandydatów bez zwiększania stałych kosztów operacyjnych, model Success Fee staje się narzędziem pierwszego wyboru.

Jeśli dalej nie masz pewności czy Success Fee to rozwiązanie dla Ciebie, zajrzyj do wpisu w którym porównujemy dostępne modele rekrutacji IT!

Czy są jakieś pułapki?

Success Fee brzmi jak model prawie idealny, pozbawiony wad. Pamiętaj jednak, że nie zawsze wszystko idzie gładko. Ponieważ klient nie ponosi początkowych kosztów, musi być gotowy zaangażować własny czas i zasoby w proces integracji agencji z wewnętrznymi procedurami rekrutacyjnymi. W przypadku niewłaściwego wyboru agencji i braku dostarczonych rezultatów, współpraca może okazać się mniej efektywna, niż się spodziewano. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem współpracy z agencją, dokładnie zweryfikować jej metodę pracy, doświadczenie oraz historię sukcesów w branży IT.

A jakie są najczęstsze zachowania agencji, które mogą negatywnie wpłynąć na efekty współpracy?

  1. Sugarcoating – klient nie jest informowany o ewentualnych trudnościach jakie napotkały rekruterów w trakcie procesu, jest informowany tylko o sukcesach, a nie rozwiązane problemy się piętrzą i negatywnie wpływają na czas i efektywność rekrutacji.
  2. Brak solution-driven feedback – klient nie dostaje rzetelnego feedbacku, który może zmodyfikować strategię rekrutacyjną, nie jest informowany na każdym etapie projektu jakie działania podjęła agencja i jakie są jej dalsze kroki, co wydłuża time to fill.
  3. Brak danych z rynku – sprawdzone dane z rynku pomagają wprowadzić zmiany hiring managerom, które prowadzą do wypełniania stanowisk, pozwalają natychmiast reagować na zmieniającą się sytuację rynkową i zobaczyć ważne trendy. Ich brak utrudnia dopasowywanie się do aktualnych potrzeb i wymagań rynku.

Podsumowanie

Model Success Fee w rekrutacji IT to coś, co z pewnością warto rozważyć, jeśli szukasz nowych talentów do swojej firmy. Oferuje elastyczność, minimalizuje ryzyko finansowe i daje dostęp do szerokiej puli kandydatów. Pracujesz też z ludźmi, którzy są tak samo zainteresowani sukcesem, jak ty. Pamiętaj jednak, że kluczem do sukcesu jest wybranie właściwej agencji. Znajdź taką, która pracuje metodami, które ci odpowiadają, jest transparentna w komunikacji i ma doświadczenie w branży IT. Dobre relacje i jasne zasady współpracy to połowa sukcesu. Nie bój się pytać i weryfikować. W końcu chodzi o to, żeby obie strony były zadowolone z efektów.

Jeśli zastanawiasz się, czy to model dla Ciebie, możesz niezobowiązująco porozmawiać z jednym z naszych ekspertów!