Niezależnie od dotychczasowego doświadczenia, możesz się zastanawiać czy posiadasz cechy, które pomogą Ci w osiągnięciu sukcesu w tej branży. W trakcie mojego 7-letniego doświadczenia w roli specjalisty ds. rekrutacji IT oraz lidera zespołów pracowałem z ponad setką rekruterów i sourcerów. Chciałbym podzielić się z Tobą listą cech, które moim zdaniem pomogą ci na początku Twojej kariery w rekrutacji IT.

meme recruiter long list

Otwartość i ciekawość

Kontakt z drugim człowiekiem to codzienność w rekrutacji IT. Poznawanie nowych osób (i to kilka razy dziennie) wpływa na to, że nieustannie spotkamy różne osobowości i różne temperamenty. Przy poznawaniu nowych osób, ważne jest by być otwartym i elastycznym, aby nie wpaść w pułapkę uprzedzeń i nie szufladkować, zanim tak naprawdę poznamy kandydata. Niezwykle przydatną cechą w rekrutacji IT jest również ciekawość, dzięki której możemy dowiedzieć się o wiele więcej o kandydacie zamiast przechodzić tylko przez dokumenty. Często kandydat pominie istotne dla nas informacje w CV, a dzięki dociekliwości możemy poznać go lepiej zanim przedstawimy ofertę pracy.

Empatia

Empatia jest pożądaną w rekrutacji IT cechą, ponieważ pomaga wczuć się w stany i emocje rozmówcy, dzięki czemu możemy dostosować do niego nasz sposób komunikacji. Postawienie siebie w roli rozmówcy pomaga zrozumieć potrzeby i obawy drugiej strony. Rekruterzy często zapominają, że spotkanie rekrutacyjne to dla kandydata dość stresowa sytuacja. Im częściej będziemy zwracać na to uwagę, tym łatwiej będzie nam pomóc kandydatowi podczas spotkania oraz sprawić, by czuł się jak najbardziej komfortowo. Zrelaksowany rozmówca da nam się lepiej poznać, będzie bardziej otwarty i autentyczny. Świetnym przykładem jest firma Google, która często wysyła pytania do kandydatów przed spotkaniem rekrutacyjnym, aby ci mogli przygotować się i pokazać z jak najlepszej strony.

Więcej w temacie budowania relacji z kandydatem IT przeczytasz tutaj.

meme recruiter it empathy

Systematyczność

Sama rozmowa to tylko część pracy rekrutera. Systematyczność pozwala na dobrą organizację swoich codziennych obowiązków. Jest to niezwykle przydatne kiedy prowadzimy kilka rekrutacji na różnych etapach. Regularność w przygotowaniu codziennego planu zadań to klucz do sukcesu zarówno w budowaniu profesjonalnego wizerunku jaki i w kreowaniu pozytywnych doświadczeń kandydatów z branży IT. Mnogość spotkań i brak dobrze przygotowanych notatek nieraz mogą wprawić w zakłopotanie, gdy np. pomylisz role i będziesz rozmawiać z kandydatem o innym stanowisku 🙂

Zwracanie uwagi na detale. Wszystkie.

To jakie pytania zadamy i czego dowiemy się o kandydacie zadecyduje o przygotowaniu rekomendacji lub wstrzymaniu dalszych kroków. Niezgodności w CV czy wymijające lub nieprecyzyjne odpowiedzi, to znaki dla rekrutera IT, że temat wymaga zgłębienia. Twoim zadniem jest dostarczyć jak najbardziej rzetelne informacje do decyzyjnego menedżera, żeby on mógł podjąć jak najlepszą decyzję dalszych losach tego kandydata, oraz żeby wiedział na jakie obszary zwrócić uwagę jeśli zdecyduje się kontynuować rekrutację. Niedopatrzenia w tym zakresie prowadzą do rozczarowania zarówno po stronie pracodawcy jak i pracownika, nie wspominając już o kosztach związanych z onboardingiem i ponowną rekrutacją.

meme attention to detail rekruter it

Odporność i wytrwałość

Rekrutacja IT to nie jest łatwy kawałek chleba. Na pewno częściej usłyszysz “nie”, zarówno od kandydatów jak i menedżerów, niż się tego spodziewasz. Spotkasz setki kandydatów, którzy nie będą zainteresowani rozmową z Tobą. Trafisz na długie procesy selekcji kończące się odrzuceniem oferty przez kandydata. Zdarzy się, że wstrzymane zostaną całe projekty, które w mgnieniu oka wyzerują Twój pipeline, a zarazem efekt Twojej kilkutygodniowej pracy… Te sytuacje są normalną częścią pracy rekrutera IT, choć za każdym razem bolą niemal tak samo jak za pierwszym. W tej branży trzeba zbudować twardą skórę i znaleźć sposób, żeby nie stracić zapału do dalszego działania. Akceptacja sezonowości koniunktury oraz sinusoidy sukcesów i porażek, poszukiwanie małych zwycięstw w codziennej pracy i koncentracja na rzeczach, na które mamy realny wpływ, pozwolą Ci cieszyć się karierą rekrutera i zapobiegną wypaleniu. Pod koniec dnia, kiedy Twój kandydat zaakceptuje ofertę, a zespół pogratuluje Ci dowiezionego projektu, poczujesz, że jednak było warto 🙂

Chciałbym, abyś traktował/a powyższą listę tylko jako moje, subiektywne, doświadczenie. Znam wiele osób, które tak jak ja, musiały nabyć niektóre z tych cech, po czym rozwijały je wraz z doświadczeniem. Dzięki zaangażowaniu i świadomej pracy nad sobą, Ty też będziesz w stanie osiągnąć wiele sukcesów w rekrutacji IT!

Jeśli czujesz, że to Twoja ścieżka, zajrzyj do zakładki dołącz do nas, a jeśli dalej się wahasz, zajrzyj do tego blog posta, gdzie opowiadamy więcej o realiach pracy w wewnętrznej rekrutacji IT i w agencji rekrutacyjnej IT.