Bez tego nie ruszaj!

Skrzynka szyta na miarę

Dobrze skonfigurowane poczta to must have w rekrutacji. Systemy Google czy Microsoft oferują rozwiązania, dzięki którym maile oraz pliki nie będą nam uciekać, a cała skrzynka będzie uporządkowana według naszych potrzeb.

Najbardziej popularne w świecie rekrutacji IT skrzynki to Outlook i Gmail. Jednak by osiągnąć ich pełen potencjał, musimy je skonfigurować, najlepiej od razu według naszych potrzeb. Warto wdrożyć podział na odpowiednie foldery oraz automatyczne sortowanie maili. Przykładowym podziałem może być uporządkowanie według etapu procesu rekrutacyjnego, konkretnych stanowisk typowych dla branży IT, firm do których rekrutujemy albo innych narzędzi z których korzystamy codziennie (systemy ATS, social media czy strony do publikacji ofert). Warto rozróżniać maile i foldery na tematy wewnątrzfirmowe oraz zewnętrze, czyli np. kontakt z kandydatami czy klientami.

Każdy rekruter IT wie, że klucz to nie zgubić się w spotkaniach i rozmowach

Kalendarz jest podstawowym narzędziem używanym przez rekruterów IT. Najlepiej korzystać z takiego, który od razu synchronizuje się ze skrzynką mailową (Google, Outlook), dzięki czemu mamy wszystko w jednym miejscu, a do naszej codziennej pracy nie wkrada się chaos.

Rekruter IT mówi przez telefon o outlooku w rekrutacja IT

Organizacja i priorytetezacja zadań jest podstawowym elementem pracy szczególnie przy wieloetapowym procesie selekcji. Po udanym sourcingu kandydatów zaczyna pojawiać się co raz więcej spotkań screeningowych z potencjalnymi kandydatami, nakładają się rekrutacje do różnych firm IT, na różne stanowiska. Aby się w tym wszystkim nie pogubić, musimy wypracować swój sposób pracy i ustalania priorytetów.

Tablice projektowe, wspólne zbiory wiedzy i prywatne “centrum dowodzenia”

Na rynku mamy wiele narzędzi, które pomagają organizować zarówno naszą pracę, jak i pracę zespołów rekruterskich czy procesy w całej firmie. Spotkać możemy takie narzędzia do pracy jak Trello, Jira czy Notion. Z wielu z nich możemy korzystać na własną rękę, na przykład, gdy w organizacji nie mamy z góry narzuconego narzędzia. przeważnie są to systemy które mają wiele funkcji i mogą być rozwiązaniem typu 3 w 1. Trello jest typowym narzędziem do tworzenia tablic kanban, dzięki któremu można koordynować zadania. Natomiast Notion, którego używamy w naszej agencji rekrutacyjnej IT jest narzędziem, które daje dużo możliwości, od wspólnych tablic projektowych i kalendarzy, poprzez tworzenie firmowych Wikipedii i aktualności, aż po opcje tworzenia prywatnych notatek i własnej bazy wiedzy dotyczącej procesów rekrutacyjnych czy specyfiki stanowisk w branży IT. Podobnie działa pakiet od Microsoft, który ma osobne aplikacje jak MS Planner, Teams itp.

Notatki są na wagę złota!

Rekrutacja IT opiera się na rozmowach z kandydatami, oraz spotkaniach z klientem i Hiring Managerami, podczas których ustalamy szczegóły rekrutacji i stanowisk na jakie będziemy szukać odpowiednich kandydatów.

Musimy zadbać o to by nasze notatki ze spotkań były bezpieczne i łatwe do odnalezienia. Każdemu udało się kiedyś zgubić Worda, i każdy z nas wie, że czasem one po prostu same znikają…

Rekrutacja IT mem o zapisywaniu plików w chmurze

Oprócz rozwiązań kompleksowych, jak Notion w którym w łatwy sposób możemy tworzyć foldery z notatkami, jest kilka aplikacji, które świetnie się sprawdzają jako baza naszych informacji.

OneNote jest aplikacją od Microsoft, która oprócz wersji desktopowej, ma ciekawą opcję wtyczki do przeglądarki, która może przekształcić tekst ze strony w notatkę. W samej aplikacji możemy ustawiać foldery, sortować notatki, a tworząc je mamy pewność, że nam się nie zgubią i zapiszą się automatycznie. Wiele dodatkowych opcji edycji tekstu pozwala na dużą elastyczność formy (tabelki, obrazy itp). Innym programem działającym podobnie jest słynny Evernote, który ma wersję bezpłatną, oraz płatną z większą ilością dostępnych funkcji. Innym przykładem jest Google Keep, który w formie tablicy z karteczkami pozwala nam na etykietowanie i zbieranie notatek ad hoc.

rekruter IT mem o nie robieniu notatek

Każdy popełnia błędy!

W pracy rekrutera IT znajomość języka angielskiego jest bardzo ważna, jednak każdy popełnia błędy i niejedno dyktando w podstawówce oblał. Jednym z zadań rekrutera jest stały kontakt z kandydatami czy osobami odpowiedzialnymi za rekrutację po stronie klienta, więc chcemy, by nasz tekst był poprawny i profesjonalny.

Innym elementem często spotykanym w rekrutacji IT, w którym przydaje się znajomość języka angielskiego, jest pisanie ogłoszeń o pracę. Tekst ogłoszenia jest wizytówką całej rekrutacji, pierwszą informacją, którą widzi kandydat. Dlatego chcemy przekazać jak najdokładniej szczegóły dotyczące oferty, a żeby to osiągnąć musimy być pewni, że tekst jest poprawny i atrakcyjny.

Aby sprawić by tekst, który piszemy po angielsku był lepszej jakości warto zainstalować wtyczkę Grammarly. Poprawia ona nasze błędy gramatyczne i literówki oraz sprawia, że tekst jest przyjemniejszy dla oka. Dostępna jest wersja darmowa, która działa jako mała zielona chmurka, podążająca za każdym pisanym przez nas słowem na komputerze. Oczywiście są też wersje płatne. W zależności od zaawansowania tekstów, które piszemy warto rozważyć zakup wersji premium, zawiera ona więcej ciekawych i przydatnych funkcji np. z zakresu stylistyki.

Search, boolean, i inne wtyczki…

Szczególnie dla początkujących rekruterów przydatne mogą się okazać wtyczki, które wspierają jedno z głównych zadań rekrutera IT.

Co robi rekruter IT? Pisaliśmy o tym w jednym ze wcześniejszych wpisów, ale krótka odpowiedź brzmi: Search! Czyli szukanie odpowiednich kandydatów. W dzisiejszym świecie, niezależnie czy Twoje miejsce pracy to najlepsza agencja rekrutacyjna IT czy wewnętrzny dział rekrutacji w topowej firmie technologicznej, większość z nas searchuje.

Przygotowanie odpowiedniego booleanu to tylko część searchu, jednak gdy już zaczniemy przeglądać profile kandydatów można łatwo zauważyć, że jest w nich wiele nazw i skrótów, a czasem pojawiają się nazwy których nigdy wcześniej nie widzieliśmy. Wujek google jest jednym z narzędzi, dzięki którym możemy łatwo sprawdzić co czym jest i tym samym poszerzać swoją wiedzę techniczną. Jednak aby usprawnić szukanie kluczowych słów w profilach kandydatów i mieć pewność co do nazw technicznych czy związanych ze światem IT, warto zainstalować dwie wtyczki.

Pierwszą z nich jest Highlight This!

Dzięki jej funkcjom podczas przeglądania profili kandydatów możemy ustawić podświetlenie konkretnych słów. Gdy na przykład szukamy Java Developera z doświadczeniem pracy w scrum, wrzucamy we wtyczce „scrum” oraz „java” i dzięki temu szybciej znajdujemy potrzebne dla nas informacje.

Drugą wtyczką wartą uwagi jest Qikipedia

Po najechaniu na skrót czy słowo, którego znaczenia nie znamy pojawi się nam okienko z definicją. Może być to pomocne w trakcie zaawansowanych technicznie rekrutacji oraz dla osób, które rozwijają swoją wiedzę z zakresu IT i poznają technologie i terminologie (takie osoby zachęcamy do zajrzenia do wpisu z 5 definicjami dla początkującego rekrutera IT!)

Kto pyta nie błądzi!

Ostatnim tipem z mojej strony jest wyrobienie sobie nawyku sprawdzania. Gdy czegoś nie wiemy, najprostszym sposobem jest wrzucić zagadnienie do googla czy youtube. Możemy trafić na mądrych ludzi, pomocne aplikacje oraz poszerzyć swoją wiedzę właśnie z zakresu IT. W świecie online jest wiele warsztatów czy filmików typu know-how, dzięki którym możemy zrozumieć skomplikowane technologie i stanowiska z branży IT, czy triki rekrutacyjne. Na rynku co chwilę pojawiają się nowe aplikacje i wtyczki, więc warto czasem odświeżyć swoją wiedzę i pobrane pliki.

Wszystkie wymienione wyżej narzędzia mogą pomóc nam usprawnić i nieco ułatwić swoją pracę na codzień, dlatego warto zagłębić się w ich możliwości. Mam nadzieję, że każdy znajdzie tu coś dla siebie i zachęcam do zerknięcia na inne nasze artykuły w których przedstawiamy świat rekrutacji IT jeszcze szerzej, oraz na nasze social media!